Junioři vstoupili do sezony vítězně! Sparta padla v prodloužení

První zápas sezony nebyl pro naše juniory vůbec jednoduchý. Extraligu totiž začali na ledě Sparty, úřadujícího mistra extraligy a navíc na poslední utkání v Praze neměli nejlepší vzpomínky. I přesto do zápasu vletěli po hlavě a i přes ztrátu vedení ukázali sílu a odhodlání týmu a zvítězili v prodloužení.
DHL Extraliga juniorů, 1. kolo, so 26.8.2023, Praha - Holešovice, Sportovní hala Fortuna
HC Sparta Praha
3:4p
0:0, 1:3, 2:0 – 0:1
Branky a nahrávky: 26:18 Holeček (Červenka, Samson; 5/4), 48:54 Fábry (Žmola, Tůma; 5/5), 56:56 Holeček (Žmola; 5/5) – 20:22 Varvařovský (M. Váňa, Šlechta; 5/5), 23:09 Anton (Krajčík, Varvařovský; 5/5), 30:15 M. Váňa (Varvařovský, Šlechta; 5/4), 64:01 Handl (Krajčík; 3/3). Rozhodčí: Hucl, Kosnar – Brtník, Uhlík. Diváci: 113. Vyloučení: 3:2. Využití: 1:1. Střely na branku: 38:40. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:3, 3:3, 3:4.
diváci113
HC Sparta Praha: Kalista – David, Samson, Červenka, Bartoň, Janský, Culek, Tůma – Hrabík, Vitouch, Novák, Krupička, Holeček, Hamršmíd, Odehnal, Daníček, Poláček, Fábry, Vašíček, Žmola.
HC Energie Karlovy Vary: Ebenstreit – Vogel, Bulka, Dorot, Beran, Postl, Krajčík, Zolnaj, Anton – Adámek, M. Váňa, Šilhan, Šmajda, Varvařovský, Steklý, Vojáček, Handl, V. Váňa, Šlechta, Pastor.

Na obou týmech bylo už od úvodního buly vidět, jak se na na úvod sezony hráči těšili. Již v prvních minutách si oba gólmani připsali pěkné zákroky. Nejdříve karlovarský Adam Ebenstreit a pak Robert Šlechta prověřil strážce sparťanské branky. Utkání mělo spád a hráči obou týmů se dostávali do zajímavých šancí. Ty však většinou končily na bránících hráčích, kteří do střel obětavě padali, nebo pozornosti obou gólmanů. Několikrát se také Fortuna halou rozlehlo zvonění tyček. Po první třetině, která nabídla svižnou a aktivní hru se hráči rozešli do kabin za stavu 0:0.

Gólový půst z první třetiny utnul hned v první minutě prostřední části David Varvařovský. Ten tečoval střelu Matyáše Váni, který dostal na modré nabito od Roberta Šlechty. Sparťané se hnali za srovnáním, ale brzdila je zakázaná uvolnění. Zato energetici se do toho opřeli a ve dvacáté čtvrté minutě se radovali podruhé. Akce Davida Varvařovského a Filipa Krajčíka sice skončila u Michala Kalisty, ale ten kotouč vyrazil přímo na hokejku Jakuba Antona, který nezaváhal.

Krátce na to bylo odpískáno první vyloučení v utkání. Pár sekund před koncem hráči Sparty svou početní výhodu díky střele Olivera Samsona proměnili. V polovině utkání energetici rovněž využili početní výhodu, když Matyáš Váňa vymetl pavučiny v Kalistově brance po kombinaci Davida Šilhana a Radima Handla. Sparťané se neustále snažili tlačit do branky, ale pokaždé narazili na Adama Ebenstreita, který chvílemi ve své brance doslova čaroval. Třetina nakonec skončila za stavu 1:3.

Zlom nastal v polovině třetí části, kdy po jedné tlačenici před karlovarskou brankou vyletěly domácím hráčům ruce nad hlavu poté, co se trefil Andrej Fábry. Energetici se snažil navýšit své vedení, ale kotouč ne a ne do sparťanské branky dostat. Zato domácí hráči v čase 56:56 díky dělovce Tomáše Holečka srovnali skóre. Hráče Sparty srovnání nastartovalo a snažili se v závěrečných minutách rozhodnout duel ve svůj prospěch. O totéž se snažili i karlovarští mladíci. Gól však ani na jedné straně nepadl a tak přišlo na řadu prodloužení.

V něm se hra rozjížděla pozvolna, protože žádný z týmů nechtěl udělat chybu, která by ho stála zápas. S postupujícím časem se tempo zvyšovalo a oba gólmani se museli mít na pozoru. Když už to vypadalo, že by mohlo dojít na nájezdy, tak se ke kotouči dostal Radim Handl, který prokličkoval mezi soupeři a parádní ranou rozhodl o výhře energetiků. „I v play-off to skončilo v prodloužení, takže je fajn, že jsme ukázali, že i my můžeme vyhrát v prodloužení. Je fajn pocit, připsat si výhru v prvním zápase sezony,“ usmívá se střelec vítězného gólu.

Celý tým šlapal jako dobře seřízený stroj a i díky tomu se energetikům povedlo náročné utkání zvládnout, to potvrzuje i útočník Matyáš Váňa. „Bylo to náročné utkání a kluci byli dobří, usmívá se jeden ze střelců zápasu a dodává. Byl to vlastně po dlouhé době první mistrovský zápas, navíc se silným soupeřem. Ještě nějaké chybky tam byly, ale myslím si, že si to sedne.“

Sobotní duel se Spartou byl premiérovým zápasem extraligy juniorů pro útočníka Petra Vojáčka, který do juniorky přestoupil z ligového dorostu Energie s bilancí (19+22). Extraligové tempo si vyzkoušel v týmu dorostu Baníku Sokolov, ve kterém hráči ligového dorostu Energie pravidelně v loňské sezoně naskakovali. Dalším debutantem v juniorském dresu byl obránce Ondřej Postl, ten v předchozí sezoně odváděl výbornou práci v obraně extraligového dorostu Energie a sezonu zakončil s bilancí (2+13).

Poprvé dres juniorky oblékl rovněž útočník Vojtěch Váňa. I jeho rozhodně nešlo přehlédnout v zápasech extraligy dorostu (13+19). Duel se Spartou byl premiérou v juniorském hokeji i pro útočníka Davida Šilhana (11+22). Ten v loňské sezoně hrál v extralize dorostu za tým Energie a Piráti Chomutov. Nejen první zápas za juniorku, ale i za tým Energie odehrál útočník Vojtěch Steklý, který do Karlových Varů přišel z dorostu Mladé Boleslavi (21+14).

Tomáš Netík (HC Sparta Praha):

Utekla nám pasáž ve druhé polovině první třetiny a do půlky druhé třetiny. Tam jsme udělali chyby a nebyli jsme důraznější v brankovišti. Bohužel jsme udělali jednu chybu v oslabení a prohrávali jsme. Pak jsme začali hrát lépe. Třetí třetinu jsme hráli. Bohužel máme hodně šancí, byly tam nějaké tyčky. Ve třetí třetině jsme stihli jenom vyrovnat a v prodloužení vyhrál asi šťastnější.

Pavel Arnošt (HC Energie Karlovy Vary):

Bylo to první mistrovské utkání, pro nás asi trošku šťastnější, protože jsme vyhráli. Myslím si, že zápas byl hodně těžký pro obě strany. Velké teplo, kvalita ledu. Utkání mělo své parametry a my jsme pak byli šťastnější. Myslím si, že z naší strany tam bylo všechno. Měli jsme vedení, pak jsme ho ztratili a v prodloužení jsme si to vzali.